Agro Depo - Innovative Agricultural Solutions
Jiffy-7 Tablet Sulama Yöntemleri

Köklerin gelişmesi için gerekli ideal hava ve su oranı kolayca ayarlanabilir.

Sıkıştırılmış ve kurutulmuş Jiffy-7 tabletleri, şişerek genişleme ve sfagnum yosununun su çekme özelliğinden dolayı su ve havayı birlikte emer. Bu avantajı sayesinde köklerin gelişmesi için gerekli ideal hava ve su oranı kolayca ayarlanabilir.

Tabletlerin şişerek genişlemesi, vakumla emme etkisi yaratır. Bu etki, tablet içindeki oluşan iç boşlukların, hava ve su bileşimiyle doldurulmasına olanak sağlar. Bu özellik Jiffy konseptine özgün bir avantajdır dolayısıyla tabletlere su emdirme işlemini dikkatlice uygulamak, arzu edilen en ideal hava ve kapasitesini sağlamak için gereklidir.

Sfagnum yosununun su emme özelliğinin yarattığı basınç ile oluşan kılcal çekim gücü nedeniyle tabletler, arzu edilen su miktarından daha fazla su emiş kapasitesine sahiptir. Bu yüzden, gerek tabletlerin şişirilmesi için yapılan ilk su verme işlemi sırasında ve gerekse de yetiştirme dönemi süresince doğru miktarda su verebilmek ve fazla sulamayı engellemek için dikkatli olmak gereklidir.

Sulamada Kullanılacak Yöntem

Doğru miktarda sulama yapabilmenize yardımcı olmak için, Tablo.1 de, tabletlerin kuru ağırlıkları ile sulama işleminden sonraki ağırlıklarını oransal olarak gösteren bilgiler sunulmuştur. Tablo.2 de su ile şişmiş bazı Jiffy tabletlerin şişmiş ağırlıklarını gösteren ideal aralıklar sunulmuştur.

En ideal hava ve su kapasitesi oranı, su emmiş bir Jiffy tablet ağırlığının, kuru haldeki ağırlığından minimum 6 kat, maksimum 7 kattan biraz fazlasındaki aralıkta kalması ile sağlanır.

Sulama öncesi ve sonrası tablet ağırlık oranları

Sulama sonrası ideal tablet ağırlıkları

  Tartma

Sulama süresi boyunca, tabletlerin ağırlıklarını veya tabletler ile birlikte bir viyolün ağırlığını kontrol edebileceğiniz en pratik alet, hassas bir tartıdır. Lütfen tartma yoluyla yapacağınız kontrol sırasında, su dağılımında farklılıklar olabileceğini göz önüne alarak, tartı yaptığınız bölgeyi temsil edecek en az 10 tablet kullanınız. Tablolardaki sayıları referans alırken tabletteki bitki/çelik ağırlığını eklemeyi unutmayınız.

Sera ortamında sulama otomatik ince püskürtme sulama yoluyla çok daha kolay kontrol edilir.

  İlk Sulama

Tabletlere dikimden sonraki ilk çimlendirme dönemindeki sulamalarda, tablet ağırlıklarının alt limit civarlarında tutulması tavsiye edilir. Bunun nedeni, sulanan herhangi bir organik karışımda, sulamadan hemen sonra mikrobial coşkunluk oluşmasıdır. Daha iyi sonuç elde edebilmek ve bu mikrobial coşkunluğu desteklemek için, çimlenmenin ilk aşama süresince, ağırlık alt limitinde tutarak tabletlerin havalandırma özelliklerinin desteklemek gerekir.

Sulama limitini aşacak kadar bollukta sulama yapılması tavsiye edilmez. Böyle bir durum, değerli sera zamanını öldürür ve tabletlerin su tutma kapasitesinin yüksekliği yüzünden tabletteki hava oranını azaltır ve istemsiz anaerobik koşulların oluşarak elverişsiz bir alt durum yaratılır.

  Doküman & Video
Jiffy Jiffy Saksı - Yetiştirme Ortamları 8,97MB Jiffy Saksı - Yetiştirme Ortamları - YouTube üzerinde video
Jiffy Jiffy-7 Tablet - Yetiştirme Ortamı 7,57MB Jiffy-7 Tablet - Yetiştirme Ortamı - YouTube üzerinde video
Jiffy Jiffy-7 Tablet - Yetiştirme Ortamı Otomasyonu 65,6MB Jiffy-7 Tablet - Yetiştirme Ortamı Otomasyonu - YouTube üzerinde video
Jiffy Jiffy Ürün Kataloğu 435KB Jiffy Ürün Kataloğu - PDF Belgesi
Jiffy Jiffy Ürünleri Sulama Yöntemleri 97KB Jiffy Ürünleri Sulama Yöntemleri - PDF Belgesi

Agro Depo & Referanslar

Site Haritası

Email Adresimiz

info@agro-depo.com

Posta Adresimiz

Fulya Mh. A.Kotil Cd. No:13/B D:4
Şişli, İstanbul

Danışma Hattı

0212 275 10 10
Pzt-Cm 08:00-17:00 saatleri arası

Copyright 2004-2019, Fides Grup

Partnerlerimizin Siteleri: