Agro Depo - Innovative Agricultural Solutions
Jiffy-7 Tablet ile Asma Fidanı Yetiştiriciliği Uygulaması

Jiffy’nin asma fidanı yetiştiricileri için geliştirdiği şişen tabletlerin su ve hava tutma kapasitesi idealdir.

Avrupa, Kuzey Amerika, Avustralya ve Afrika’da artan sayıda üretici artık Jiffy tablet ve saksılarını kullanmaktadır.

Bitki kök ortamında yeterli suyun tutulması, hem de yeterli havalanmanın sağlanması son derece önemlidir. Bu nedenle yetiştirme ortamının bu iki gereksinimi dengeli biçimde sağlaması arzu edilir. Jiffy’nin asma fidanı yetiştiricileri için geliştirdiği şişen tabletlerin su ve hava tutma kapasitesi idealdir.

Asma fidanı yetiştirme için uygun Jiffy-7 şişen tabletler üreticilere homojen, hastalık ve zararlılardan arındırılmış ideal bir yetiştirme ortamı sunmaktadır. Tabletlerde %100 Kanada'daki yataklardan elde edilen spaghnum yosunu kullanılır.

İtalya, Fransa, İspanya, Kanada ve Amerika’da Jiffy-7 şişen tablet kullanan üreticiler hızlı ve homojen kök oluşumunda mükemmel sonuçlar elde etmektedir. Bu üreticiler tarafından kullanılan tablet çeşidi çelik büyüklüğüne göre farklılıklar göstermektedir. Jiffy-7 şişen tablet çeşitleri;

Ürün Kodu Açıklama Çap x Boy
Şişmiş Ölçütler
Ph
32015015 Jiffy-7 50 mm 5,2 cm x 15 cm 5,3 - 5,8
32005015 Jiffy-7F 50 mm 5,2 cm x 15 cm 4,5 - 5
32003600 Jiffy-7F 36mm 3,8 cm x 7,5 cm 4,5 - 5

  Jiffy-7 Şişen Tabletin Avantajları

  • Bitki kök sistemi için mükemmel havalanma sağlar.
  • Yeterli su tutma kapasitesine sahip olduğundan sulama sıklığını azaltır.
  • Çevresindeki file sayesinde yapısını (şeklini) korur. Bu sayede kökler hava budamasına tabi kaldığından kök yoğunlaşmasını sağlar.
  • Yabancı ot tohumları, hastalık ve zararlılardan arınmıştır.
  • Toksik etki (zehir etkisi) yapabilecek maddeleri içermemektedir.
  • Bir çok aşamada kolaylık ve tasarruf sağladığından çok ekonomiktir.
  • Her bir tablet aynı özelliklere sahip olduğundan homojendir.
  • Taşıma, sevkıyat ve şaşırtma sırasında fidan sarsılmaz zarar görmez.

  Bağcılıkta Neden Jiffy Şişen Tablet ve Saksıları Kullanılmalı?

Yeni bir bağ kurmak ciddi bir yatırımdır ve buraya ekilen asma fidanları bu yatırımınen önemli kısmını oluşturur. Bağa ekilecek asma fidanı olabileceği en iyi formda olmalıdır.

Fidanların sahip olduğu kök sistemi, dikildiği alana tutunup gelişmesinde çok önemli rol oynar. Jiffy nin sırrı işte burada saklıdır. Gerek Jiffy şişen tablet ve gerekse saksı içindeki kökler, plastik saksı ve torbaların aksine özgürce, deforme olmadan, kıvrılmadan ve hiçbir engelle karşılaşmaksızın sağlıklı doğal gelişimlerinisürdürürler. Jiffy içindeki (tablet yada saksı) kökler serbestçe yan yüzeyleri delip geçer. Yan yüzeyleri delip geçen kökler hava ile temas ettiğinde büyümelerini durdururlar (doğal hava budaması). Uç kısmında büyümesini durduran kökler, üzerinde diğer kök çatallarını geliştirmeye başlar ve yoğun bir kök yapısı oluşturur.

Jiffy saksı ve Jiffy-7 şişen tabletlerinde yetişmiş asma fidanlarının, bu fidanları kullanacak bağ sahiplerine sağlayacağı faydalar büyüktür. Bağa ekimi yapılan fidanlar ara vermeden doğal kök gelişimine devam ederek çabucak tutunurlar. Kök gelişimini iyi tamamlamış fidanların, ileriki yıllarda elde edilecek hasat miktarında önemli faktör oynadığı unutulmamalıdır.

Jiffy nin nemi koruması ve şeklini bozmaması sayesinde, taşıma esnasında kökler zarar görmez ve uzak mesafelere nakliyesi de oldukça kolaydır.

Jiffy içinde yetiştirilen bir asma fidanı, saksıdan ya da tabletten çıkartılmadan direkt toprağa dikilir. Böylece fidanın kökleri zarar görmez, şaşırtma şoku yaşamaz, gerisinde plastik artıklar bırakmaz. Toprakta kendiliğinden eriyen çevre dostu bir üründür.

  Doküman & Video
Jiffy Jiffy-7 Tablet’in Su ile Şişmesi - Video2 3,70MB Jiffy-7 Tablet’in Su ile Şişmesi - Video2 - YouTube üzerinde video
Jiffy Jiffy-7 Tablet’in Su ile Şişmesi - Video1 13,5MB Jiffy-7 Tablet’in Su ile Şişmesi - Video1 - YouTube üzerinde video
Jiffy Jiffy-7 Tablet - Yetiştirme Ortamı 7,57MB Jiffy-7 Tablet - Yetiştirme Ortamı - YouTube üzerinde video
Jiffy Jiffy-7 Tablet - Yetiştirme Ortamı Otomasyonu 65,6MB Jiffy-7 Tablet - Yetiştirme Ortamı Otomasyonu - YouTube üzerinde video
Jiffy Jiffy Ürün Kataloğu 435KB Jiffy Ürün Kataloğu - PDF Belgesi
Jiffy Jiffy Ürünleri Sulama Yöntemleri 97KB Jiffy Ürünleri Sulama Yöntemleri - PDF Belgesi
Jiffy Asma Fidanı Yetiştiriciliği 1,57MB Asma Fidanı Yetiştiriciliği - PDF Belgesi

Agro Depo & Referanslar

Site Haritası

Email Adresimiz

info@agro-depo.com

Posta Adresimiz

Fulya Mh. A.Kotil Cd. No:13/B D:4
Şişli, İstanbul

Danışma Hattı

0212 275 10 10
Pzt-Cm 08:00-17:00 saatleri arası

Copyright 2004-2019, Fides Grup

Partnerlerimizin Siteleri: